piątek, 28 października 2011

Przykłady zawodów, które można wykonywać w ramach „telepracy”.

Informatyka:
    programowanie, grafika komputerowa, zdalne zarządzanie systemami informatycznymi

Bankowość, finanse, ubezpieczenia:
    usługi księgowe, analizy ekonomiczne, ekonometria, opracowywanie modeli finansowych, ekspertyzy, przetwarzanie baz danych

Projektowanie:
    projekty techniczne, architektoniczne, aranżacja wnętrz i ogrodów

Wolne zawody:
    dziennikarze, prawnicy, tłumacze, korektorzy




 źródło
http://www.komputerwfirmie.org/article/Telepraca_to_nie_chalupnictwo.htm

Historia e-pracy


E – pracę, zwaną też telepracą, czyli pracą na odległość, spopularyzowali Amerykanie, ale i w naszym kraju znajduje ona coraz więcej zwolenników.
Wiele prac polegających na tworzeniu komputerowych dokumentów(bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty) może być wykonywana w domu, przy komputerze.
E – praca w Unii Europejskiej i USA
W krajach tych z roku na rok rośnie zainteresowanie tą formą pracy, zwłaszcza ze strony firm, które robią wiele sprawozdań, raportów, tłumaczeń itp. Również ta forma pracy staje się coraz popularniejsza wśród osób wykonujących wolne zawody. W chwili obecnej szacuje się , że w tym systemie pracuje od 11 do 20mln. osób a w 2005 roku liczba ta ma osiągnąć wielkość 35 mln.
Badania wskazują na znaczny wzrost wydajności. Jednocześnie występują nowe zjawiska. Jednym z nich jest koncentracja usług w jednym miejscu dla klientów z wielu krajów. Fizyczna lokalizacja firmy nie odgrywa już takiego znaczenia. Telepraca przez rządy tych państw jest uznawana jako jeden z 4 głównych zastosowań umacniających gospodarkę. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych rośnie znaczenie i rola telepracy.

Telepraca w Polsce
W Polsce ta forma organizacji pracy jest jeszcze niedoceniana przez większość firm. Wynika to głównie z mentalności pracodawców i sposobu zarządzania. Wyjątek stanowią firmy związane z Internetem. Dla tych firm ta forma pracy jest czymś oczywistym. Zarządzający chcą mieć pracownika u siebie i na oku w myśl przysłowia
\"pańskie oko konia tuczy”.
Telepraca w Polsce stanie się rzeczywistością, gdy praca przestanie być mierzona godzinami spędzonymi za biurkiem, wiekiem, wyglądem ale produktywnością pracownika. Nie bez znaczenia są również wysokie koszty połączenia z Internetem, jak i koszty wyposażenia stanowiska pracy. W Polsce istnieją firmy gdzie ta forma pracy jest wdrażana. Przykładem może być firma TP Investment.

Bezpieczeństwo

Jeśli nie chcesz stać się ofiarą własnej naiwności, czytaj oferty bardzo krytycznie i uważnie. Im bardziej wydają się atrakcyjne, im łatwiej i większe pieniądze można zdobyć, tym bardziej prawdopodobne, że zostaniesz oszukany. Naprawdę dobra praca nie leży na ulicy.

W ogóle nie bierz pod uwagę ogłoszeń, w których nie jest podawana pełna nazwa firmy, adres i telefon stacjonarny.


Nieuczciwe firmy najczęściej posługują się adresami skrzynek pocztowych i telefonami komórkowymi. Jeśli numer telefonu zaczyna się od 0-70..., prawie na pewno chodzi o oszustwo. Pełna rozmowa pod tym numerem trwa od 5 do nawet 20 minut. Słuchasz automatycznej sekretarki, dlatego swoje dane będziesz mógł podać dopiero w ostatniej minucie połączenia. Przy okazji zapłacisz słony rachunek.


Firma zajmująca się pośrednictwem pracy musi mieć upoważnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Upoważnienia takie wydawane są tylko instytucjom i firmom, a nie osobom fizycznym.

Zgodnie z polskim prawem pośrednik nie może ze swej działalności czerpać zysków. Wszelkie "opłaty wstępne", zaliczki na pokrycie kosztów - to oszustwo.

Bądź ostrożny, jeśli chodzi o:
- obietnice dużej ilości pieniędzy w zamian za mały nakład pracy
- reklamy o treści "Zarób pieniądze, prawie nic nie robiąc"
- gwarancje, że interes jest pewien na 100 proc., że "to nie jest oszustwo".

Wady e-pracy


Wady telepracy:
-pracodawca nie ma możliwości obserwacji stopnia zaangażowania pracowników; telepracownik może stać się pracoholikiem
-utrudnia kontrolę nad pracownikiem
-ważną kwestią staję się samodyscyplina – pracownik musi samodzielnie organizować sobie czas pracy
-brak bezpośrednich kontaktów z innymi pracownikami może prowadzić do wyobcowania
-uzależnia od techniki
-prowadzi do zaniku kultury biurowej

Zalety e-pracy


Zalety telepracy:
-pracownik nie musi dojeżdżać do pracy, nie spóźnia się
-firma oszczędza na stanowisku pracy (na powierzchni i zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych)
-zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów wysokiego bezrobocia, kobiety opiekujące się dziećmi
-swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy – można ją wykonywać w domu, telecentrum, telechatce ( to miejsca, w których gromadzą się ludzie z lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale daleko od miejsca pracy – są one wyposażane przez firmę w potrzebny sprzęt)
-telepracownik oszczędza czas, nawet do dwóch godzin dziennie, skraca lub eliminuje koszty dojazdu do pracy
-daje poczucie większej satysfakcji z pracy, ogranicza stres, pozwala na elastyczność w wykonywaniu zadań
-zwiększa produktywność pracowników

Sprzęt i łącza potrzebne do wykonywania e pracy:


Sprzęt i łącza potrzebne do wykonywania e pracy:


-komputer
 
- internet

-drukarka

-własny telefon komórkowy

- programy MS Word i Excel

Rodzaje telepracy


Rodzaje telepracy:
1. telepraca wykonywana w domu:
- wyłącznie – bezpośredni kontakt z pracodawcą jest rzadki
- lub tylko częściowo – telepraca wykonywana kilka dni w tygodniu lub miesiącu; w ten sposób można pracować dla jednego pracodawcy (umowa o pracę) lub dla kilku (praca na własny rachunek).

2. telepraca nomadyczna – wykonywana w różnych miejscach np. u klienta, partnera, podwykonawcy lub w podróży; przykładem takiej pracy jest praca przedstawiciela handlowego.


3. telecentra – biura poza główną siedziba firmy:

- biura udostępnione pracownikom z danego regionu tzw. biura satelitarne
- centra lokalne, w których osoby pracują dla różnych firm
- call-center – centra telefonicznej obsługi klienta (poza główną siedzibą firmy).


Co to jest e-praca?

E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.

Zarabianie przez internet i praca w nim nie są rzeczami zmyślonymi. Przy odpowiednim zaangażowaniu praca ta jest w miarę dochodowym Źródłem pieniędzy. Zarabianie w internecie często jest wyśmiewaną lub ignorowaną formą zarobku jednak jest ono możliwe i opłacalne





źródło: http://eee-praca.blog.onet.pl/E-PRACA-definicja-zalety-zasad,2,ID417415764,n